Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki MIEJSKO-GMINNE CENTRUM KULTURY W ZALEWIE

ŚWIĘTO PLONÓW 21-08-2022r.

Utworzono dnia 31.08.2022

21 sierpnia 2022 roku odbyło się „Święto plonów”. Od wczesnych godzin rannych na jeziorze Ewingi trwały zawody wędkarskie, prowadzone przez Pana Marcina Oporskiego, podczas których wyłoniono laureatów:

największej ryby – Bartosz Skolimowski,

najstarszego wędkarza – Jan Rogowski,

najmłodszego wędkarza – Jaś Lewicki.

Komisja wyłoniła również laureatów konkursu, na podium stanęli: Tomasz Panichtera – I miejsce,

Adam Witkowski – II miejsce

Konrad Lisiak – III miejsce.

Od godziny 9 na zalewskim Orliku trwał również turniej tenisa ziemnego, prowadzony przez Pana Jarosława Frygiera i Pana Tomasza Majewskiego, gdzie walczono o puchar Burmistrza Zalewa. Na podium stanęli:

I miejsce - Werner Wolnik - Elbląg

II miejsce - Daniel Dobkowski - Morąg

III miejsce - Przemysław Skarbek - Lębork

O godzinie 10.40 rozpoczął się korowód wieńców dożynkowych. Osiem sołectw: Urowo, Boreczno, Śliwa, Dobrzyki, Bajdy, Półwieś, Rąbity, Duba przygotowały piękne wieńce dożynkowe.

Dożynki rozpoczęła tradycyjnie uroczysta koncelebrowana Msza Święta Dziękczynna poprowadzona przez Księdza Proboszcza Stanisława Gajewskiego oraz Księdza Wikariusza Michała Bik w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalewie. Wierni wraz z kapłanami dziękowali za plony oraz chleb, który jest symbolem trudu rolnika, urodzaju i dostatku. W trakcie mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych zbiorów. Na zakończenie uroczystości kościelnych Starostowie Dożynek Dorota i Krzysztof Sicińscy złożyli na ręce Burmistrza chleb, który wspólnie z dziećmi został rozdany uczestnikom mszy świętej. Uroczystości kościelne uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta z Zielonki Pasłęckiej, która poprowadziła korowód dożynkowy na plac przy scenie letniej, gdzie odbyła się dalsza cześć imprezy.Oficjalnego otwarcia Gminnego Święta Plonów dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński ze Starostami Dożynek oraz Dyrektorem Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Panią Fryderyką Małachowską. Po oficjalnym otwarciu Święta Plonów przewodnicząca Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie, Pani Bernadeta Hordejuk wręczyła wyróżnionym puchary za wzorowe osiągnięcia w gospodarstwie rolnym Państwu Anecie i Mieczysławowi Sulich oraz Państwu Aldonie i Zbigniewowi Dubanowskim. Następnie lokalny zespół „Jezioranki” ośpiewał tegoroczne wieńce a zaraz po ich występie, sołectwa osobiście zaprezentowały i ośpiewały swoje wieńce dożynkowe..Jury złożone z sołtysów poszczególnych sołectw, spośród wieńców wybrało najładniejszy, który reprezentować będzie Gminę Zalewo podczas wojewódzkich uroczystości dożynkowych w Olsztynku.Za „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” tegorocznego Święta Plonów uznano wieniec wykonany przez Sołectwo Rąbity. Wszystkie zaprezentowane wieńce spełniały kryteria regulaminowe konkursu i zostały docenione. Sołectwa otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez gminę Zalewo.W tym roku podczas dożynek wręczono nagrody w postaci bonów podarunkowych za najciekawszy „Witacz” o tematyce dożynkowej w Gminie Zalewo. Komisja oceniająca witacze brała pod uwagę przede wszystkim pomysł, wkład pracy, walory estetyczne, użyte materiały. W tym roku „Najciekawszym witaczem” został witacz z sołectwa:

I miejsce ex aequo UROWO i RĄBITY

II miejsce ex aequo MIĘDZYCHÓD i DUBA

III miejsce ex aequo ŚLIWA i KUPIN

Pozostałe sołectwa za udział w konkursie otrzymały również bony podarunkowe w wysokości 200 zł.Po emocjonujących wydarzeniach, na scenie pojawili się młodzi aktorzy grupy teatralnej „Koliber” prowadzonej przez Panią Wiolettę Żołądkiewicz, w skeczu - opartym na motywach programu Kabaretu Moralnego Niepokoju pt. „Egzotyczne wakacje: gęsi, psy, kury”. W wakacyjnym składzie na scenie zalewskich dożynek wystąpili: Zuzia, Patrycja, Szymon, Igor, Nastka, Valerka, Maja.Po wesołym występie młodych Kolibrów przyszedł czas na zawody integracyjne, czyli „Potyczki Sołtysek i Sołtysów” prowadzone przez Pana Piotra Żołądkiewicz i Pana Tomasza Majewskiego. W tegorocznych zawodach udział wzięli Sołtysi z Bart, Boreczna, Dobrzyk, Bajd, Półwsi, Rąbit, Międzychodu, Wieprza i Kupina. Sołtysi i Sołtyski musieli wykazać się sprytem, szybkością i zwinnością. Zwycięzcą tegorocznych potyczek został Sołtys z Boreczna, Pan Krzysztof Przybylski. II miejsce przedstawiciel Rady Sołtyskiej z Półwsi, Pani Paulina Macikowska. III miejsce Sołtys z Kupina, Pan Grzegorz Blok. Laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor M-GCK w Zalewie oraz Pana Burmistrza Zalewa pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wszyscy Sołtysi za udział w zawodach otrzymali podziękowania i nagrody rzeczowe.Tradycyjnie podczas obchodów Święta Plonów w Zalewie byli z nami pracownicy KRUS z Morąga.Panie prowadziły pogadankę o zachowaniu bezpieczeństwa podczas prac polowych i pracy w gospodarstwie rolnym. Na koniec spotkania przeprowadziły konkurs na temat BHP w gospodarstwie. Zgromadzeni rolnicy wraz z dziećmi chętnie wzięli udział w tym konkursie. Jury wyłoniło laureatów:

I miejsce Pan Adam Kiłyk - Murawki,

II miejsce Pan Eryk Wąsowski - Drynki

III miejsce Pani Ewa Górczyńska - BajdyKolejnym miłym akcentem podczas tegorocznego Święta Plonów był występ laureatów konkursu „Przedszkolada” oraz konkursu „W Rytmie Polskiej Piosenki”. Na scenie swoje taneczne umiejętności zaprezentowały 3 grupy przedszkolne: „Sówki” z Boreczna, „Biedroneczki” i „Tropiciele” z Zalewa.Po uroczych układach tanecznych naszych najmłodszych artystów wystąpili soliści: Hubert Kujawa – Dobrzyki, Weronika Gida – Dzierzgoń, Antonina Sulewska – Łukta, Michalina Piotrowska – Łukta, Martyna Sostek – Zalewo, Nikodem Dunia – Dobrzyki, Julia Sprawka – Zalewo oraz duet Paulina i Weronika Mazurek – Dzierzgoń.Wieczór rozpoczął się tanecznie i muzycznie. Po występie laureatów przyszedł czas na koncert biesiadny zespołu „HALS” pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”. I to prawda, mimo kapryśnej aury widownia dopisała, za co szczególnie dziękujemy!!! Zgromadzeni goście bardzo chętnie śpiewali z zespołem, gdyż były to znane i lubiane utwory.Około godziny 19, przed publicznością wystąpił lokalny zespół „Jezioranki”. „Jezioranki” w składzie: Fryderyka Małachowska, Halina Krajnik, Kamila Charkawa, Teresa Głozak, Justyna Szczurek, pod kierownictwem Pana Jarosława Łabudzińskiego. Swoimi utworami poderwały publiczność do wspólnej zabawy.Po wspaniałych „Jeziorankach” publiczność wielkimi brawami przywitała zespół „Słowianki - Słowiańska krew”. Koncert Słowianek to spotkanie z folklorem, ale we współczesnym, nowoczesnym wydaniu. Publiczność wspólną zabawą i śpiewem podziękowała za występ.Po muzycznych doznaniach wielu lubianych artystów przyszedł czas na dyskotekę przy muzyce mechanicznej.Organizatorami tegorocznego Święta Plonów był Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie. Imprezę poprowadził konferansjer Pan Łukasz Brzostek.Podziękowania organizatorzy kierują przede wszystkim do mieszkańców miasta i gminy Zalewo za wspólnie spędzony czas oraz do Sołectwa Dobrzyki, Urowo, Barty i Boreczno za przygotowanie stoisk ze swojskim jadłem a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów Dni Zalewa i Święta Plonów 2022 w Zalewie między innymi:

POLIROL,

LECH-DRÓB,

BIOFEED,

PUK ZALEWO - Andrzej i Łukasz Brejta,

LEWIATAN – Agnieszka i Zbigniew Taraszkiewicz,

DAM – ROB Zalewo,

DELIKATESY – Czesława i Władysław Laskowscy,

APTEKA BŁĘKITNA – Joanna Uścińska,

Morąsko – Zalewski Bank Spółdzielczy w Zalewie,

APTEKA ARNIKA – Krzysztof Ziemiec,

AUTO – CZĘŚCI Dariusz Nidzgorski,

Świat Butów i Torebek – Bożena Chodań,

Izby Rolnicze.

 

GALERIE:

stoiska

stoiska

KRUS Morąg

KRUS Morąg

SŁOWIAŃSKA KREW

SŁOWIAŃSKA KREW

Koncert zespołu HALS

Koncert zespołu HALS

JEZIORANKI

JEZIORANKI

Potyczki Sołtysek i Sołtysów

Potyczki Sołtysek i Sołtysów

KOLIBER

KOLIBER

wręczenie nagród dla aktywnych rolników

wręczenie nagród dla aktywnych rolników

Uroczysta Msza Święta

Uroczysta Msza Święta

Turniej Tenisa Ziemnego

Turniej Tenisa Ziemnego

Zawody wędkarskie

Zawody wędkarskie

Znajdziesz nas również na:

                                         

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 45

W poprzednim tygodniu: 111

W tym miesiącu: 1

W poprzednim miesiącu: 460

Wszystkich: 31730